Friday, October 3, 2014

How the Unit Pricing Labels in Stores Can Trick You into Spending More

Steve Kaplan Marketing:

How the Unit Pricing Labels in Stores Can Trick You into Spending More


Unit pricing makes comparing products—from one brand to the next or between different sizes—more like comparing apples to apples, so it’s easier to see which item really saves you the most money. Unfortunately, the unit pricing on the labels you see at the grocery store isn’t always reliable.


Read more…









from Lifehacker http://ift.tt/1ujv3q9

via Steve Kaplan Marketing








from WordPress http://stevekaplanmarketing.wordpress.com/2014/10/03/how-the-unit-pricing-labels-in-stores-can-trick-you-into-spending-more/

No comments:

Post a Comment